BERLINER CUP – coś od nas dla seniorów


W ubiegły weekend odbyły się w Świeradowie-Zdroju pierwsze zawody sportowe dla seniorów pod nazwą BERLINER CUP. Impulsem do organizacji tego typu imprezy doskonale wpisującej się w wizerunek Świeradowa-Zdroju jako „Doliny Młodości” było ogłoszenie przez Parlament Europejski i Radę Unii Europejskiej roku 2012 jako Europejski Roku Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej. Wspaniała pogoda, przepiękne tereny i atrakcyjne nagrody przyciągnęły do wielu zawodników i zawodniczek dla których aktywność sportowa jest sposobem na drugą młodość i jak to opisał w swojej wizytówce jeden z uczestników : „lepiej się zużywać niż rdzewieć”.  Zawodnicy pochodzący z różnych regionów Polski pojawiali się już piątkowe popołudnie by zapoznać się z trasami oraz zaaklimatyzować się.
Zmagania rozpoczęły się o godzinie 11:00, kiedy to Burmistrz Miasta Świeradów-Zdrój, pan Roland Marciniak wspólnie z Nadleśniczym panem Wiesławem Krzewiną oraz głównym organizatorem i pomysłodawcą imprezy panią Urszulą Pawlus z Domu Kuracyjnego BERLINER wspólnym odliczaniem dali sygnał do startu na trasę zawodów.Konkurencje jakie przygotowali organizatorzy wymagały nie tylko sprawności fizycznej, ale – jak to miało miejsce w przypadku biegu na orientację – również umysłowej. Zawody zorganizowano w formie 3 etapów, następujących bezpośrednio po sobie. Zawodnicy po zakończeniu jednego wyruszali na trasę kolejnego etapu.

Bieg na orientację – etap pierwszy – przebiegał po ścieżkach Zajęcznika. Zabawa w nawigację i odnajdowanie punktów kontrolnych ukrytych w terenie, była wspaniałą przygodą dla wszystkich uczestników. Osoby które wcześniej nie miały styczności z orienteeringiem mogły  skorzystać z przygotowanego przez organizatorów przewodnika, dzięki któremu łatwiej było się poruszać po leśnych ścieżkach i odkrywać ciekawe miejsca wokół Świeradowa-Zdroju. Kolejny etap to jada na rowerze. Trasa długości 8 km dla pań i 14 km dla panów – prowadziła przez uzdrowisko Czerniawa w kierunku granicy a następnie Singltrekiem wracała w kierunku Świeradowa.

Wrażenia uczestników po tym etapie można zebrać w jednym słowie: „niesamowite”. Większość z zawodników pierwszy raz spotkała się z taką ścieżką rowerową, jednak wszyscy zgodnie stwierdzili, iż jest to coś pięknego i niepowtarzalnego. Pomimo, iż odcinek Singltreka oznaczony na mapach jest jako czarny szlak, zawodnicy poradzili sobie wyśmienicie z pokonaniem tego etapu. Na trasę ostatniego etapu – biegu terenowego o długości 3,5 km – wyruszyli już nieliczni.

Coraz wyższa temperatura spowodowała że uczestnicy musieli wykazać się niesamowitą wręcz wytrzymałością i wolą walki by dotrzeć do mety. Jednak aż miło było popatrzeć z jaką radością pokonywali te ostatnie metry, pomimo ogromnego zmęczenia.

Ostatecznie całość trasy w kategorii kobiecej M55 ukończyła z czasem 2 h 39 min jedna pani – Halina Kosińska z miejscowości Kaszczor z klubu Biały Szkwał.

W kategorii męskiej całość trasy ukończyło 7 panów, a walka o miejsca na podium trwała do samego końca. Prowadzący zmieniali się kilkukrotnie na trasie, a ostatecznie na podium znaleźli się:

  1. Leszek Kosiński – czas 2h 28 min z miejscowości Kaszczor, klub Biały Szkwał  (prywatnie mąż zwyciężczyni kategorii kobiecej)
  2. Andrzej Skonieczny – czas 2h 38 min z Wrocławia
  3. Wacław Jaskuła – czas 2h 43 min z miejscowości Wichrów, klub mod-x.org

Nagrody w formie kuponów o równowartości odpowiednio: 1- 1000 zł, 2- 600zł, 3- 300 zł zwycięzcy mogą zrealizować w sklepie jednego z partnerów firmie Natural Born Runners. Wszyscy zawodnicy dostali również pamiątkowe koszulki oraz drobne upominki wraz z materiałami informacyjnymi o atrakcjach – nie tylko sportowych – w Górach Izerskich. Dodatkowo organizatorzy postanowili uhonorować pana Stanisława Jastrzębskiego z Lubina nagrodą FairPlay za pomoc udzieloną podczas zawodów  innemu zawodnikowi.Po wręczeniu nagród zawodnicy, kibice i organizatorzy bawili się do późnych godzin wieczornych na pikniku zorganizowanym przy restauracji Piwowar Lwówecki, gdzie zlokalizowana była baza zawodów. W imieniu organizatorów pragniemy zaprosić wszystkich który ukończyli 55 rok życia na kolejną edycję Berliner Cup. Jak widać uczestnicy udowadniają, że sport jest dobry dla człowieka przez całe życie.

Category(s): Bez kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

 

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>